O tom, že bychom se měli před škodlivým UV zářením chránit, asi nemusíme vůbec diskutovat. Především
v letních měsících si většina z nás maže opalovacími krémy s SPF ochranou obličej a odhalenou kůži. Napadlo vás však někdy, že byste se měli namazat i pod oblečením?
Možná je to překvapivé, ale je to tak. Běžný oděv totiž neposkytuje dostatečnou ochranu před UV zářením, a proto vzniklo oblečení s UV ochranou. Nejčastěji se s touto vlastností můžete potkat u triček, sportovního oblečení a dětských oděvů.
UV záření škodí zdraví
UV záření je přirozenou součástí slunečního záření. Bohužel však může způsobit kožní problémy, v nejhorším případě i zhoubný nádor kůže. Počet případů tohoto onemocnění v posledních letech neustále narůstá, proto byste se měli před slunečním zářením pečlivě chránit. Jednou z možností ochrany jsou právě oděvy s UV faktorem, který se zkracuje na UPF.
Běžné oblečení proti slunci nechrání
Jak už jsme zmínili, běžné oblečení před UV zářením nechrání. Nestačí tedy namazat obnažené části pokožky. Bavlněným tričkem totiž projde přibližně 10 % škodlivých UV paprsků. Abyste se tedy chránili dostatečně, museli byste se při pobytu na slunci pravidelně mazat i pod tričkem či jiným oděvem. Což není vždy úplně jednoduché provést. A kromě toho by vám výrazně stoupla spotřeba opalovacích prostředků a s ní i náklady na dovolenou.
Krémy poskytují dobrou ochranu, mají však svá ale
Krémy se správně vybraným UV faktorem chrání spolehlivě, to je jisté, ale i toto řešení má své nevýhody. Ne všechny krémy jsou vhodné pro citlivou pokožku nebo pro děti. A ty, které jsou, mívají poměrně vysokou cenovku. Při koupání v moři nebo bazénu se navíc krémy smývají a je třeba se opakovaně mazat, což ještě o něco zvyšuje finanční náročnost a o dopadu na životní prostředí nemluvě.
Oblečení s UV filtrem však může tyto problémy pomoci vyřešit. Jeho pořizovací cena bude vyšší než cena tuby opalovacího krému, ale na druhou stranu vám vydrží déle a investice se vám postupně vrátí.
Při správné péči o UV trička, kalhoty a další kousky je můžete používat několik sezón za sebou. Stačí jen oblečení šetrně prát, obdobně jako plavky a také ho vždy nechat pořádně uschnout před uložením do skříně.
Jak funguje oblečení s UV filtrem
Ochranný faktor oblečení – podobně jako ochranný faktor opalovacích krémů – udává, kolik UV záření pronikne přes oděv do kůže. Například oblečení s faktorem UPF 50 propustí do kůže pouze 1/50 (2 %) UV záření, které dopadlo na jeho povrch.
Jak vybírat UV oblečení
Při pořizování UV oblečení raději upřednostněte značkové výrobky, u kterých je jistota, že skutečně poskytují ochranu vyjádřenou uvedeným UPF faktorem. Kromě koupacího oblečení s UPF je na trhu i outdoorové a cyklistické oblečení s UPF faktorem 25 nebo 50 +.
Dětské oblečení proti slunci
Oblečení s UV ochranným faktorem se vyrábí především pro děti. Dětská pokožka je slabší a při spálení slunečními paprsky sice obvykle rychle regeneruje, ale genetická informace může být nenávratně poškozena. A to zvyšuje pravděpodobnost budoucího rakovinného bujení. Proto dnes nabízí výrobci široké portfolio dětského oblečení s UV ochranou. Seženete botičky do vody, trička, kraťasy, kloboučky a kšiltovky na celodenní nošení.
Kombinace UV oblečení s kvalitním opalovacím krémem je ideálním způsobem, jak chránit pokožku před slunečními paprsky. Abyste měli jistotu, že vám oblečení s UV ochranou vydrží déle než jednu sezónu, dbejte na jeho pravidelnou údržbu.