Obvykle nejde o jednoduchý proces a rodiče o něm vědí dlouho dopředu, přesto první zoubek miminka vzbudí v rodičích vlnu nadšení. Sice není úplně venku, jen tak vykukuje z dásně, ale svou bělostí září jak měsíček na obloze. Jenže první zoubek také signalizuje začátek úplně nových činností v životě človíčka.
S prvním zubem vše začíná
Miminku se postupně objeví všechny řezáky, špičáky, třenové zuby i první stoličky. Jsou to první mléčné zuby a všichni víme, ne nadlouho. I při své dočasnosti hrají mléčné zuby nezastupitelnou roli – při žvýkání či vývoji čelisti a budoucím postavení stálých zubů. Jejich role při vytváření prvních slov také není zanedbatelná. Zbytečná ztráta těchto zubů může způsobit i závažné problémy v budoucím vývoji stálého chrupu, a tak o první zoubky musíme pečovat stejně pečlivě, jako kdyby to byly zuby stálé.
Mléčné zuby jsou vznikem zubního kazu ohrožené mnohem víc než zuby stálé. Je to i proto, že v dospělosti již nemáme tendenci péči o chrup podceňovat. Příliš mnoho dětí si totiž snídani, oběd a večeři prokládá různými mlsky a pamlsky s vyšším obsahem cukru nebo škrobu. Jde především o rafinovaným cukrem slazené nápoje, limonády, čokolády, bonbony, lízátka, buchtičky, piškoty, zmrzliny a oblíbené sladké tyčinky. Stejně nebezpečné jsou pro vývoj a zdraví chrupu větších dětí hamburgery, hranolky či párky v rohlíku. Jen zkuste dítě přesvědčit, aby si po čokoládové tyčince vyčistilo zuby, když ani dospělí to běžně nedělají!
Zcela tyto výrobky vyloučit z života malých také nelze, protože cukry spolu s bílkovinami a tuky patří k základním živinám, které pro svůj zdravý vývoj a růst nezbytně potřebují. Můžeme pouze omezit jejich negativní vliv na zuby tím, že se pokusíme vyloučit sladkosti a sladké nápoje během dopoledne. Sladkost zkusíme dítěti podávat jako součást hlavního jídla.
Kdo z nás to ví?
To, že kazům můžeme předcházet pravidelným čištěním dětských zoubků dvakrát denně, většina z nás ví. Ale málokdo si uvědomuje, že zubní kaz je infekční, a je tedy snadno přenosný z rodiče na dítě. Proto bychom se měli vyvarovat olizování dudlíku či dětské lžičky. Do prevence ještě patří kromě pravidelné hygieny dětských zoubků také omezení potravin a především nápojů s vysokým obsahem cukru. Naučme své dítě, že po večerním čištění zubů již nebude nic konzumovat. Večerní čištění zubů je zakončením celého dne a po něm se jde spát. Přesně podle starého hesla „Večer pro zdraví a ráno pro krásu“, které kdysi viselo v čekárnách zubních lékařů.
Ráno a večer
S pravidelnou hygienou dutiny ústní u dítěte začínáme s příchodem prvních zubů. Již před prořezáváním zoubků dásně ošetřujeme gely, které usnadňují dítěti toto mnohdy velmi bolestivé období. O to víc se pak staráme již o zuby prořezané. Ještě než se vyklube první stolička, měli bychom na čištění zoubků používat speciální gumový návlek na prst s vlákny, přezdívaný prsťáček. Ze zoubků miminku stíráme zbytky potravy a usazeného mléka a zároveň s ním masírujeme dásně.
Teprve později se stává základem hygieny pravidelné odstraňování zubního plaku. Zubní plak tvoří vrstva bakterií a organických látek, která dokáže obalit celý zub a významně snížit odolnost zubní skloviny. Odstraňování plaku provádíme mechanickými prostředky, čili zubními kartáčky, pastou a ústní vodou. Jejich čas přichází až po prořezání stoliček. Pokud se nám podaří vštípit dítěti již v útlém věku pravidelnost čištění zubů jako přirozenou součást hygieny, máme napůl vyhráno.
Mezi druhým a třetím rokem je již všech dvacet zubů na svém místě. Zato jejich výměna probíhá mnohem déle. Od šestého roku až do dvanáctého roku dítěte, ale není výjimkou, že do své správné výšky dorůstají i v šestnácti letech. Postupně se jich v ústní dutině objeví třicet dva.
U každého dítěte je prořezávání prvních zoubků i jejich výměna za tzv. stálé velmi individuální. Navíc tvar stálých zubů je obvykle zcela jiný než u mléčného chrupu. Ke klasickému čistění zubů používáme kartáčky ruční nebo elektrické. Druhý typ mají děti mnohdy raději, a poradí si s ním i děti méně zručné. Navíc má časovač, takže dítě nemusí přemýšlet, jak dlouho si zuby čistí. Čas ale není příliš rozhodující (zubní lékaři považují za optimální dobu čistění zubů asi tři minuty), mnohem důležitější je technika. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat stoličkám, ke kterým se kartáčkem dostáváme obtížněji. V každé ordinaci rádi poradí, jakou technikou zoubky čistit. Mluví se především o tzv. stíravých pohybech, přičemž kartáček by měl mít nejlépe měkké štětiny. Nezapomínejte, že „kontrolu kvality“ čištění zoubků byste jako rodiče měli provádět až do mladšího školního věku. Vhodným doplňkem péče o chrup jsou také ústní vody. Posilují zubní sklovinu, pomáhají chránit zuby před zubním kazem a většina z nich poskytuje 24hodinovou ochranu před zubním povlakem. Kromě toho, že ničí bakterie v mezizubním prostoru též udržují svěží dech.
Protože u stálého chrupu vznikají často mezizubní prostory náročné na čištění, mělo by starší dítě být schopné při čistění zubů používat zubní niť, mezizubní kartáčky pokud je stomatolog doporučí včetně výběru jejich velikosti nebo ústní vodu.
Již od šesti let věku mohou děti používat zubní pasty pro dospělé nebo některou ze zubních past s označením „junior“. Obvykle obsahují stejné množství fluoridů jako pasty pro dospělé, rozdíl je v nižším obsahu mentolu, a nejsou až tak pálivé. K péči o zoubky v období výměny mléčného chrupu za stálý je vhodná také ústní voda, v tomto věku už jí děti umějí vyplivovat. Pro posílení zubů, a tedy i ochranu před zubním kazem, můžeme po poradě se svým zubním lékařem používat jednou – dvakrát týdně na vyčištěné zoubky fluoridační pasty, gely, pěny či krémy, které jsou k dostání v lékárnách.
Prevence
První pravidelnou prohlídku bychom měli s dítětem absolvovat již mezi prvním a druhým rokem věku. Ještě nejde o prohlídku a ošetření v tom pravém slova smyslu. Spíše jde o seznámení a první kontakt se zubním lékařem. Poté bychom měli s dítětem chodit na pravidelné kontroly každý půlrok. Jsou školy, které na to pamatují, ale obecně platí, že si termíny pravidelných prohlídek musíme hlídat sami. Preventivní prohlídky dětí bez ošetření nebo jednoduchá preventivní ošetření (například aplikace fluoridového gelu a vhodný psychologický přístup zubního lékaře jsou důležitou výchovnou součástí celého systému stomatologické prevence.
Přesto může docházet i k situacím, kdy by pro dítě, stejně jako pro dospělého, bylo vhodné si zuby vyčistit i v průběhu dne, především po sladkém jídle. Čištění může částečně zastoupit žvýkačka bez cukru. Při jejím žvýkání dochází až k trojnásobné tvorbě slin, takže sliny pomáhají rychleji odstranit zbytky jídla a snižují kyselé prostředí v ústech.