Pitný režim pro domácnost? Balená voda ale není řešení.

Balená voda dlouhodobě dominuje na trhu s nápoji v Česku, kde se ročně prodá téměř miliarda litrů, což představuje značné finanční náklady pro spotřebitele. Avšak zvyšující se povědomí o ekologických dopadech zbytečného plastového odpadu a nadměrné spotřeby balené vody staví do popředí alternativní možnosti, jako je filtrovaná kohoutková voda.

Pravidelné reporty Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že spotřeba balené pitné vody dosahuje téměř miliardy litrů ročně. Paradoxně, obecná spotřeba kohoutkové vody klesá, což naznačuje, že lidé si zvykli šetřit vodou, ale ne šetřit plastem. Výsledek? Obrovské množství plastových lahví jako odpadu, který je nutné přepravovat a zpracovávat, a s tím i negativní důsledky pro životní prostředí.

Česká kohoutková voda je kvalitnější než balená, ta navíc ukrývá mikroplasty

Z důvěryhodných veřejných zdrojů, jako je Státní zdravotní ústav (SZÚ), víme, že kohoutková voda v Česku je nadprůměrně kvalitní a patří dokonce k nejlepším v Evropě. To vede k otázce, proč lidé stále preferují balenou vodu, a to nejen na cestách, ale i ve svých domácnostech, kde mají přístup ke kohoutkové.

Dle SZÚ totiž nemá balená voda ve srovnání s kohoutkovou vodou žádné výrazné přednosti, spíše naopak. Mnohdy chybí informace o jejím původu a úpravě, a déle skladovaná balená voda může dokonce ztrácet na kvalitě. Navíc aktuální studie potvrdily vysokou koncentraci mikroplastů ve vodě balené do PET lahví.

Hlavním z důvodů preference balené vody může být nedůvěra ve vodu z kohoutku, což je často spojováno s jejími senzorickými vlastnostmi a nedostatečnou informovaností o procesu úpravy a kontroly kvality vody z řadu. Kvalitu a senzorické vlastnosti kohoutkové vody ale ovlivňují i mnohdy zastaralá vodovodní potrubí nebo nedostatečná údržba části potrubí. Ostatně stačí si vzpomenout na loňskou odstávku úpravny pitné vody Želivka, kdy pak lidem v Praze a středních Čechách voda z kohoutku nevoněla a prostě nechutnala.

Filtrace je řešením i v domácnostech

Nedávný zákaznický průzkum startupu Lokni ukázal, že téměř polovinu uživatelů odrazuje v pití kohoutkové vody nejasný stav potrubí v domě nebo její nepříjemné senzorické vlastnosti. Dále 40 % dotázaných v průzkumu uvedlo, že si díky dostupnosti filtračních stanic balenou vodu během pracovního dne kupují méně často, a dalších 15 % ji už nekupuje vůbec. Přesto ale v rámci domácího pitného režimu je pro 30 % uživatelů filtračního systému Lokni stále jedinou možností voda balená. V takovém případě ale opět není důvod kupovat vodu v plastu. Řešením je vedle dostatečného odtočení stojaté vody v rozvodech také její dodatečná filtrace před kohoutkem.
Investice do filtračních systémů na kohoutkovou vodu se tak stává nejen ekonomicky výhodnou a zdravou volbou, ale také ekologicky prospěšnou, jelikož pomáhá snižovat množství plastového odpadu. Je čas, abychom přehodnotili své preference a volili možnosti, které nám umožňují mít zdravou a kvalitní vodu bez zbytečné zátěže pro životní prostředí. Ovšem zde platí, že nemusí být filtr jako filtr, a je třeba vybírat z nabídky opravdu pečlivě.

Pokročilá technologie i pro domácnosti

Veřejné filtrační stanice Lokni jsou už pro mnohé z nás známé. Ty používají pokročilou uhlíkovou filtraci kohoutkové vody v kombinaci s UVC LED technologií a inovativním systémem proplachu zabraňujícím stagnaci vody. Nabízí tak zdravější
a ekologickou alternativu k balené vodě pro školy či administrativní budovy, ale i pro cestující ve veřejném prostoru vlakových nádraží.

Nově představená možnost domácí filtrace kohoutkové vody Lokni HOME využívá obdobnou technologii jako veřejné filtrační stanice. Při vývoji systému domácí filtrace startup spolupracoval s českými univerzitami a testy prováděl i ve Státním zdravotním ústavu.
„Kvalitu pitné vody velkou měrou ovlivňuje stagnace, kdy při stání vody dochází k množení bakterií. Ta je velkým tématem právě v domácnostech, a proto jsou někteří odborníci k domácním filtracím skeptičtí. Důvodem je, že není filtr jako filtr, a zdaleka ne všechna na trhu dostupná řešení si se stagnací poradí a přemnožení bakterií zabrání, “ doplňuje Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni.

Produktová řada Lokni HOME nabídne systém domácí filtrace ve variantách PREMIUM a STARTER. Jejich základ tvoří inovativní filtr Lokni Spectrum 22+ s aktivovaným uhlím a postříbřenou membránou, který odstraňuje nečistoty nad 0,2 mikronu, chlor a nepříjemné pachy a chutě z vody. Tento filtr získal certifikaci Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Její testy na hmotnostním spektrometru prokázaly, že zachytí 99,96 – 100 % vybraných reziduí běžných léků, hormonálně aktivních látek nebo například pesticidů. „Varianta PREMIUM navíc tuto filtraci kombinuje s unikátní UVC LED technologií integrovanou přímo v kohoutku, a tím zaručuje tu nejvyšší kvalitu vody i po mikrobiologické stránce, kdy UVC LED systém Lokni odstraní veškeré další bakterie nebo viry,” doplňuje Martin Václavík.