V každodenním životě si mnoho z nás neodpustí dát si za „odměnu“ trochu nezdravého jídla. Je však důležité, aby naše malé prohřešky úplně nezastínily správný jídelníček. Stravování totiž není jen „doplňováním paliva“. Jaká doporučení dodržovat pro lepší stav našich střev, která zodpovídají až za 70 % naší imunity?
Stav našich střev, zácpa, nebo dokonce hemoroidy nejsou zrovna populárním veřejným tématem, ale neměli bychom se o nich bát mluvit a zejména jim předcházet či je řešit. Mohou se totiž celkem nenápadně stát nepříjemným společníkem od soukromí až po pracovní prostředí.
TIP 1 – Pestrý jídelníček plný vlákniny
Jídelníček by měl být barevný a naplněný velkým množstvím rozličných potravin. Základem by měly být potraviny bohaté na vlákninu, jako je celozrnné pečivo, luštěniny nebo ořechy. Nepodceňujte ani sílu přírody, protože ovoce, zelenina a celá řada různých bylin obsahují také velké množství vlákniny. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 25-30 g. Češi však konzumují často ani ne polovinu tohoto množství. Vláknina pomáhá v pohybu potravy střevy a zabraňuje zácpě. Pokud je pro vás obtížné doplnit dostatek vlákniny pouze stravou, zkuste ColonFit, obsahuje přírodní vlákninu z jitrocele vejčitého (psyllium) doplněnou o potřebná probiotika a prebiotika. Nezapomínejte ani na kvalitní tuky v jakékoliv podobě od másla po libové maso, které představují dalšího důležitého pomocníka vašeho zažívaní.
TIP 2 – Jak vybudovat lepší prostředí v našich střevech?
Naše střeva rozhodně nejsou jednoduchý systém, ve kterém se ztrácí všechno, co spořádáme. Je to naopak velmi složité prostředí, o jehož správnou funkci se musíme starat. K tomu slouží také probiotika. Jedná se o živé kultury, bakterie, které nám pomáhají s trávením ve střevech a tvoří jejich nedílnou součást. Nacházejí se v mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách, jako je například nakládané zelí a okurky. Udržují střevní mikroflóru v rovnováze a pomáhají nám navodit spokojený pocit v břiše.
TIP 3 – Udělejte si stravovací plán
Pravidelnost nejen v jídle pomáhá celému tělu navyknout si na jasný program. Jíst každý den v konkrétní čas, tak aby tělo mohlo mít svůj režim, pomáhá zažívacímu traktu v lepším fungování. Součástí toho je také plánování klidového času na jídlo, bez návštěvy závodní jídelny s obědem „na stojáka“. Nepravidelné stravování je navíc často znakem malého množství času věnovaného sobě, a to nechcete.
TIP 4 – Sbohem špatným návykům
O negativních dopadech alkoholu, cigaret a přílišného pití kávy jste už určitě slyšeli. Není špatné se nad nimi zamyslet, ovlivňují i naše zažívání. Z alkoholu si dopřejte jen malé množství vína, to může mít na zažívání i pozitivní účinky. Od tvrdších nápojů je lepší držet se zpátky. Cigarety našemu tělu neprospívají vůbec, po jídle mají dokonce zesílený účinek a organismu ubližují ještě víc. Káva po jídle zpomaluje zažívání, po obědě tedy raději ne. Celkové nadužívání kofeinu může pak způsobovat průjmy i zácpy, protože káva náš organismus vysušuje.
TIP 5 – Pohyb, pohyb a zase pohyb
Pravidelná fyzická aktivita pomáhá s pohybem jídla ve střevech, a navíc díky ní udržíme optimální váhu, která je klíčová pro vyváženost zažívacího traktu. Minimum, co můžete pro sebe udělat: pravidelně si dopřát procházku, vyměnit eskalátory a výtahy za schody nebo místo víkendu u televize jít na větší túru či do lesa. Věděli jste, že sedavé zaměstnání přispívá k rozvoji hemoroidů? O důvod víc se hýbat!
TIP 6 – Dodržujte pitný režim
Pravidelné doplňování tekutin by mělo neodmyslitelně patřit k denní rutině. Vodu s sebou, slazené limonády nechte v regálech, nepříznivě působí na střevní prostředí. Zanedbávání pitného režimu může vést často k zácpám. Nedostatek tekutin totiž znemožňuje tělu zpracovávat potřebnou vlákninu.
TIP 7 – Odpoutejte se od stresu
O škodlivosti stresu se toho namluvilo tolik. Není o tom pochyb. Slyšeli jste ale i o jeho negativním dopadu na střeva? Uvědomte si to dříve, než vás začnou trápit hemoroidy či jiné problémy. Je dobré naučit se, že je v životě důležité prožívat jen opravdu podstatné věci. Najděte si tu svou oblíbenou aktivitu, při které si na starosti ani nevzpomenete. Plánujte a začleňte i čas jen pro sebe.
TIP 8 – Rada na závěr
Střevní problémy jsou často přehlížené a mnoho z nás jim nevěnuje pozornost. Pokud jimi ale trpíte, nestyďte se je konzultovat s odborníkem. Svou roli mohou sehrát i volně prodejné potraviny pro zvláštní lékařské účely‚ (např. ColonFit – unikátní přípravek obsahující vysoké množství vlákniny psyllia, prebiotik i probiotik).
Pokud si sami kladete otázku, čím ubližujete svým střevům, zamyslete se nad svým životním stylem a dejte mu trochu svěží podobu bez nezdravých jídel a stresu