Objevte záhadné nukleotidy

Změny životního stylu, ať už se jedná o změny jídelníčku či prostředí, ve kterém žijeme, působí často negativně na naši imunitu. Imunitní systém denně brání organizmus před choroboplodnými zárodky a denně potkává mnoho faktorů, které ho oslabují. Naštěstí existují látky tělu vlastní, které dokáží naši obranyschopnost podpořit a pomoci v boji s nemocí a nachlazením.

V momentě, kdy potřebujeme posílit imunitu, často saháme po doplňcích stravy, které obsahují betaglukany. Jedná se o čistě přírodní látky, které jsou známé zejména díky tomu, že podporují imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu a zvyšují vitalitu. Betaglukany aktivují makrofágy (speciální typy buněk), které odstraňují buňky poškozené radiací. Jejich užívání je vhodné zejména tehdy, kdy jsme často vystavováni záření z monitorů, z telefonu či rentgenů u lékaře. Použití betaglukanů má v tomto případě významný přínos pro podporu krvetvorby či snižování hladiny cholesterolu v krvi. Ačkoli jsou betaglukany přírodními látkami, nejsou běžně obsaženy v lidském organizmu. „V poslední době se začíná více mluvit o takzvaných nukleotidech, které mají podobně vlastnosti jako betaglukany – také podporují přirozenou obranyschopnost, ale navíc se objevují v lidském těle,“ říká praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová.

Co jsou nukleotidy
Rozhodující úlohu v celé řadě biologických procesů zastávají nukleotidy – všudypřítomné sloučeniny v buňkách všech živých organizmů. Nukleotidy jsou látky tělu vlastní, které se vyskytují v běžné stravě (např. luštěniny, kaviár či játra). Tělo si jich ale není schopné v případě zvýšené potřeby vytvářet dostatek a je nutno mu je dodávat z venku ve formě sirupu či tablet. Nejvíce nukleotidů vyžadují buňky rychle rostoucích tkání, buňky krvetvorby a buňky imunitního systému. „Jejich nedostatečný přísun ve stravě se může projevit nejen rozkolísáním řady imunitních funkcí, ale odráží se také ve funkci jaterní tkáně, srdce a střevního traktu,“ říká praktická lékařka.

Proč bychom je měli užívat?
Adekvátní přísun nukleotidů je zapotřebí zvláště v období růstu organizmu. Novorozenec potřebuje nukleotidy nejen pro růst, ale také k tomu, aby jeho orgány a tkáně rychle nabyly plné schopnosti správně fungovat. Vyvážené množství nukleotidů získávají novorozenci z mateřského mléka či ze speciální výživy. Nukleotidy napomáhají k vyváženému růstu tkání a budování imunitního aparátu. U předškolních dětí, školáků a mládeže je nutné nukleotidy doplňovat pomocí vyváženého jídelníčku či v doplňcích stravy. Oproti dospělým jsou totiž mnohem náchylnější k onemocnění. Doplňovat nukleotidy ve zvýšeném množství je potřeba také při únavě, onemocnění nebo ve stáří. Stejně tak je vhodné zvýšit jejich příjem preventivně v období očekávaných epidemií a infekčních chorob.
Nukleotidy jsou vhodné také v období nemocí, kdy už je sice na posilování imunity pozdě, ale rozhodně nepřijdou nijak na zmar. Mají totiž ještě další funkci, a to podporu obnovy buněk po nemoci. „Například když máte rýmu, vaše nosní sliznice je opuchlá a bolavá. Dodáním většího množství nukleotidů ale dochází k doplnění „stavebních látek“, které pomáhají regeneraci nemocné sliznice a tím i zkrácení doby onemocnění. A to samozřejmě platí nejen u nosní sliznice,“ uzavírá lékařka.