V prvních měsících těhotenství se opravdu můžete cítit velmi unaveně. Co dělat?
Nejlépe několik malých přestávek během dne. Někdy pomůže byť jen pár minutový odpočinek, abyste opět nabrala sílu a elán. Když máte vlastní kancelář anebo na pracovišti, kde je „chill“ zóna, je to jednoduché. V jiném případě snad vám vedoucí vyjde vstříc. Je dobré poslechnout svůj biorytmus. Pokud jste v poledne opravdu hodně unavená, snažte se přestávku si prodloužit a nastavit práci třeba k pozdnímu dopoledni až večeru. Když jste doma s větším dítětem, sáhněte po malém triku: když dítěti pustíte pěknou pohádku, máte dvacet minut pro sebe.
Svačinka
Některé potraviny jsou plnohodnotné, bohaté na vlákninu a chudé na tuky a zajistí, aby hladina krevního cukru dále neklesala a únava se neprohlubovala: banány, ořechy, silný vývar či hroznové víno zajistí rychlý přísun energie a nezatěžují žaludek. Ryby, libové maso a asijské pokrmy jsou lépe stravitelné, než těžké pečeně či italské těstoviny se sýrem. A klidně se najezte dosyta, příliš nízký příjem energie únavu nezažene. Těhotné potřebují asi o 300 kalorií víc. To odpovídá jednomu chlebu s máslem nebo třem malým jogurtům.
Pohyb
Nemusíte se pouštět do cvičení a sportu, které jste nikdy nedělala, ale troška pohybu mimo gauč by chybět neměl. Projeďte se občas na kole nebo si vyrazte s dětmi na procházku do lesa. Ideální je plavání a jóga, protože nekladou příliš velké nároky na krevní oběh, které v těhotenství má co dělat. Abyste zůstala fit, používejte schody, zaparkujte auto o kousek dál od domova nebo rovnou jeďte do práce či do školky na kole.
Dýchání
Hluboké dýchání pochází z jógy a říká se mu „dýchání HA“, protože při výdechu řeknete hlasitě HA! Nejprve se hluboce nadechněte, až se vám vyklene bříško. Asi na pět vteřin zadržte dech a poté prudce naráz vydechněte tak, aby zvuk HA zněl jako povzdech. Když toto cvičení provedete dvakrát třikrát za sebou, plíce se vydatně okysličí, což zažene únavu.
Když únava přetrvává
Pokud únava přetrvává i v průběhu druhého trimestru a vy jste bledá či buší vám občas srdce, zajděte k lékaři. Můžete mít lehkou anémii – nedostatek červených krvinek, což je v těhotenství dost časté. Žádný div, miminko čerpá z vašich zásob. Proto také chodíte na pravidelné kontroly. Pokud jsou hodnoty železa nízké, může vám lékař předepsat preparát s železem.