Neopakovatelné „zážitky“

Někdy opravdu bývá jen krůček od příjemného polehávání na pláži, kdy moře jen tak jemně šumí a okolo nás se ze všech stran ozývají spokojené zvuky spoluodpočívajících a stejně naladěných sousedů z vedlejších hotelových pokojů do prudkého úprku na „onu“ místnost a dlouhých minut strávených s neuvěřitelně rozbouřenými střevy. Co zbude z romantiky dovolené je nabíledni…

000326

Základní definice příšery, co snadno dokáže zkazit klidné chvíle

Ve skutečnosti asi ani neexistuje. Co někteří z nás označují slovem průjem, může být pro druhého běžné, přesto lze za průjem označit tři a více řídkých stolic za jeden den. Nikdy jej nesmíme podceňovat, ačkoliv by mohl být běžným projevem poruch zažívání, může v některých případech vést až k velmi závažným potížím končících smrtí. Vždyť průjmová onemocnění bývají příčinou až 20 miliónů úmrtí ve světě a oběťmi jsou přečasto malé děti.

Průjem není nemoc, jen průvodní jev onemocnění. Při průjmu se narušuje vstřebávání vody a ostatních látek ze střeva zpět do krevního oběhu a dochází k nepřiměřenému vylučování vody do střev.

Na dovolené, výletech či v běžném životě se spíše setkáváme s akutním průjmem. Vzniká náhle, často během několika hodin poté co se například zastavíme u stánku s tak neuvěřitelně lákavým občerstvením nebo zmrzlinou a obvykle do dvou dní obtíže odezní.

Nejčastější příčinou akutního průjmu jsou infekční záněty sliznice žaludku a střev. Na vině jsou salmonela, Escherichie coli a podobné bakterie. Pokud průjem zasáhne celou rodinu, větší skupinu lidí nebo celou třídu ve škole, bývají na vině obvykle viry. Opět platí, že to co je nebezpečné pro jednoho, může třeba druhý sníst bez jakéhokoliv rizika, protože průjmová onemocnění vyvolaná potravinami obvykle zasáhnou jen jednotlivce.

Nejčastěji nás přepadne průjmové onemocnění během dovolené. Však se mu také říká cestovatelský průjem a bývá následkem razantní změny ve složení konzumované potravy. Naše tělo povětšinou nebývá schopné rychlé adaptace a tvorby patřičného složení trávicích enzymů. Také mnohem více hrozí toxiny ze špatně zpracovaných potravin.

Mnohem nebezpečnější je chronický průjem. Způsobuje ho obvykle onemocnění střev, nemoci jater a žlučníku stejně jako nemoci jater a obtíže přetrvávají dlouhodobě. Příčinou obvykle bývá tzv. dráždivý tračník, špatné vstřebávání potravin, ale i hormonální změny při cukrovce nebo zvýšené činnosti štítné žlázy.

Jakoby nestačil samotný průjem

Kromě častého nutkání na vyprazdňování, průjem doprovázejí i prudké křeče v břiše. Mnohdy se dostavuje i nevolnost a zvracení.

Při obtížích i když to nemocní mnohdy odmítají, je důležité udržet dostatečný přísun tekutin do organizmu. Nejvhodnější jsou slabší čaje či lehké minerálky. Na zklidnění střev působí blahodárně například uvařená mrkev s rýží či jemně nastrouhaná jablka. Většina z nás nikdy neopomene do cestovního zavazadla přibalit klasické živočišné uhlí.

Někdy průjem provází i nepříjemně zvýšená plynatost, protože se nestrávená potrava rozkládá v tlustém střevě a během tohoto procesu se vytváří plyn. Nepříjemný průvodní jev i tzv. kručení v břiše. Vzniká přeléváním tekutého obsahu v plynem naplněném střevě. Je jen nepříjemný, zdraví neohrožuje, ale může při déletrvajících obtížích signalizovat zvýšený pohyb střev či zesílené kvasné procesy.

Obrana ještě daleko před dvanáctou

V okamžiku, kdy vše závisí na rychlosti, s jakou se dokážeme dostat na záchod nám bývá jedno, co nám může pomoci. Některé prostředky používané proti průjmu mohou v zájmu rychlé úlevy od obtíží doslova zdecimovat střevní mikrofloru, protože nedokáží rozeznat správné bakterie od těch patogenních.

Naším zájmem při střevních obtížích je co nejrychlejší návrat k rovnováze našeho střevního prostředí a zde hrají svou nenahraditelnou roli probiotika. Přirozeně a nenásilně obnovují a udržují mikroflóru. Kromě běžně používaných přípravků, jakými jsou kyselé mléko, živé jogurty nebo samostatně prodávaná probiotika, se nyní objevila i speciální kombinace probiotik určená přímo na potíže během cestování. Výhodou probiotik je, že jsou vhodné také pro děti a těhotné či kojící ženy.

Když dojde i na doktora

Pokud se obtíže nezmírní ani druhý den, neměli bychom otálet s návštěvou lékaře. To platí především u malých dětí, kde dehydratace postupuje velmi rychle.

I když lékaře bude zajímat anamnéza, mnohem důležitější bude vyšetření konečníku a výtěr. Výtěrem se zjišťuje přítomnost bakterií a parazitů. Standardně se provádí také test stolice na krvácení. Vylučuje se tím možnost onemocnění rakovinou tlustého střeva či konečníku.

Většinou se jedná o infekcí způsobené průjmy a zde je důležité vyhnout se dehydrataci. U malých dětí se mnohdy podávají náhradní roztoky infuzí.

Důležitým faktorem léčení je strava. Mnohem dříve se zbavíme potíží podáváním lehce stravitelných potravin, které nezatěžují, ale naopak zotavují střevní sliznice než klasickou léčbou čajem a sucharem.

Ani při průjmu nepřerušujeme kojení, dětem s umělou výživou můžeme mléko lehce ředit mrkvovým či rýžovým odvarem. Antibiotika se k léčbě používají u těžkých průjmových onemocněních až od čtyř měsíců, ale obvykle jen při infekci salmonelami, shigelami či yersiniemi. Antibiotika předepisuje lékař až po velmi podrobném vyšetření.

Potkat onemocnění je velmi snadné aneb „Boil it, cook it, peel it, or forget it!“

Většinou se infekce způsobující průjem přenášejí potravou nebo tekutinami. Pohybujeme-li se v zemích, které mají problémy s dodržováním námi zažitých hygienických standardů, nikdy nepožíváme potraviny či tekutiny mimo doporučené obchody či hotely a restaurace. A už vůbec ne, pokud nejsou tepelně upravené.

Angličané – a ti praxi v pobytu v exotických zemích mají po staletí zažitou – mají výše uvedené přísloví „převař to, uvař to, oloupej to, nebo na to zapomeň“.

Nikdy nesmíme zapomenout, že existují destinace proslulé průjmy, například Mexiko, Egypt či Indie.

Ani při dovolené v mnohem bližších vzdálenostech nepodceňujme trvanlivost potravin. Raději je v případě pochybností oželíme už proto, že při nevhodném skladování snadno dojde k infikování toxinem. Že je ve skutečnosti potravina už závadná nemusíme poznat čichem ani zrakem.