Hygiena nejmenších

Je skutečně někdy lépe méně než více? Stačí jen čistá voda, nebo jsou důležité i žínka, mýdlo či vlhčené ubrousky?

hygiena batole tanforik 21381433_ml

Velké koupání

Akce „velké koupání“ stačí dvakrát týdně. Většina miminek příjemně teplou vodu doslova miluje, a tak pokud je zdravé, nedá se v péči o jeho pokožku nic zkazit, když jej budeme koupat dvakrát týdně. Jen je důležité dodržovat několik zásad. Záleží jen na vás a na tom, co je pohodlnější, zda ke koupeli použijete dětský kyblík nebo miminko koupete ve vaničce. S pobytem ve vodě to nepřeháníme a nikdy nekoupeme miminko déle než deset minut. K ošetření pokožky používáme raději mycí gel než mýdlo a voda musí mít asi 37°C. Zadeček miminku ošetřujeme jemným dětským olejem.

Pokud není koupací den, postačí pouze čistou žínkou navlhčenou do vlažné vody dvakrát denně omýt obličej, krk a ruce. Při mytí obličeje nezapomínáme na kůži za ušima, protože zde se velmi často objevují zaschlé zbytky mléka. To, že při každé výměně plenek umyjeme oblast genitálií a zadeček je samozřejmostí.

Malá kosmetická poradna

Nikdy, i při sebevětší nouzi (například na cestách), nepoužíváme k ošetření dětské pokožky kosmetiku s obsahem éterických olejů, syntetických konzervantů, parafinů, parabenů, barviv a PEG emulgátorů. Ani lanolin nepatří k těm bezpečným. Ten pokryje kůži jako film, jemná dětská pokožka není schopná ho nijak využít. Pokožka miminka je ve vývoji, není ještě plně funkční a je mnohonásobně tenčí než dospělá. Kožní bariéra je tedy velice propustná, ochranná vrstva je příliš tenká a mazové a potní žlázy ještě také nepracují.

Naopak hodnotné krémy obsahují přírodní tuky. Jde především o mandlový, slunečnicový či pupalkový olej. U dětí, kde se dá předpokládat dle rodičů, že jsou rizikové z hlediska alergie, čteme příbalové letáky ještě pečlivěji. I ten nejkvalitnější biokrém může obsahovat takové látky, které dokáží podráždit jemnou dětskou kůži. Platí to o měsíčku lékařském i o heřmánku. Kosmetiku, kterou jsme si vyzkoušeli, nestřídáme. Když se projeví alergie a my používáme několik druhů, jen těžko pak odborník zjišťuje, na co kůže miminka ve skutečnosti reaguje. 

Trochu složitější péče

Přibývá bohužel dětí s atopickým ekzémem i jinými formami alergie. Těmto dětem nejvíce vyhovuje kombinace koupání a mazání krémem. Aby atopická kůže plnila svou bariérovou funkci, potřebuje ochranu a další péči. Vhodné je dvakrát denně namazat krémem celou plochu těla. Příliš suchá kůže totiž zákonitě propouští mnohem více škodlivin do těla, než by měla.

Někteří rodiče vidí strašáka atopického ekzému všude. Typickým příkladem je kůže kolem brady miminka, která takřka neustále přichází do kontaktu se slinami. Podobně neškodná pro kůži miminka je seborea, žlutavé tukové lupy, ve skutečnosti lehká forma dermatitidy. Dají se odstranit nejlépe tak, že večer hlavičku natřeme olejem, čímž se rozmočí ona souvislá vrstva a ráno se pak hlava umyje jemným šamponem), není to však nutné. I když není zrovna pěkná, seborea dříve nebo později sama od sebe zmizí a nezanechává žádné jizvy.

Pokud jde o atopický ekzém, ten se objevuje nejdříve až v šestém týdnu života a během prvního roku spíše v obličeji, než v kožních záhybech. Teprve tehdy lékaři předepisují speciální mast přesně podle typu kůže miminka.

Mast předepisují i na tzv. mléčné strupy. Ty jsou předstupněm atopického ekzému a poznáme je podle zarudnutí kůže a poměrně tvrdých stroupků. 

Nejvíce potíží

Častou nepříjemností u miminek bývá opruzený zadeček, neboli plenková dermatitida. Někdy je hodně zarudlý. Bolest či pálení pak může způsobit kyselejší stolice. Když už k opruzeninám dojde, pomáhá mast s obsahem oxidu zinečnatého nebo mandlový a jojobový olej.

Dobrou prevencí kromě časté výměny plenek je i život bez plen. Pokaždé, pokud je to jen trochu možné, necháme miminko jen tak. Na přebalovacím pultu, na dece ve stínu letní zahrady. Pro něj je to velmi příjemné, a život bez pleny je tou nejlepší ochranou kůže v této exponované oblasti.

K rychlé hygieně patří i vlhčené ubrousky. Slouží nejen k rychlému otření zadečku, ale skvěle se hodí i okamžitému očištění pusinky či ručiček. Děti snášejí vlhčené ubrousky velmi dobře a jejich výhodou je i to, že kůži vysušují méně než voda. Zásadně používáme ubrousky bez parfemace či pro citlivou pokožku. Přesto, pokud již zadeček opruzený je, raději volíme žínku s čistou vodou.