Dobrou noc!

Jste těhotná? A už zase jste nezamhouřila oko? Vězte, že těhotenské hormony mají vliv na fungování celého vašeho organizmu. Hodně problémů vzniká uvolňováním tkání hormonálními výkyvy a přípravou těla na porod, takže plný nos, pálení žáhy či právě narušený spánkový rytmus nejsou neobvyklé. Vyzkoušejte na menší či větší neduhy tohle:

KRÁSNĚ UNAVÍ
Váš spánkový rytmus je kvůli těhotenským hormonům zcela naruby. Vysoká hladina progesteronu způsobuje únavu během dne, ale ne bezpodmínečně večer – bohužel. Teplá koupel s levandulovou nebo meduňkovou přísadou nebo koupel nohou mohou přivodit příjemnou ospalost.

POMÁHÁ PROTI PÁLENÍ ŽÁHY
Kontrolujte svůj jídelníček. Navečer určitě vynechejte ostrá jídla, zelený čaj a kávu. Polštář by ale měl být o trochu výš, takto vás nejspíše nebude žaludeční kyselina trápit.

DOSTAŇTE BŘÍŠKO DO SPRÁVNÉ POLOHY
Nejlépe prokrvené bude tělo při poloze na boku. Bříško může být položeno na stranu, podložte ho ale polštářem. Náruživě ráda spíte na bříšku? Žádný strach, vaše děťátko nebude otlačené, je dobře chráněno v plodové vodě.

UVOLNÍ NOS
Hormonální výkyvy a zvýšený průtok krve způsobí otok nosní sliznice, kvůli tomu se pak zvyšuje produkce hlenu. I když to bude znít tvrdě, kapky do nosu proti otoku nepoužívejte buď vůbec, nebo jen ojediněle. Zužují totiž cévy – a to nejen v nose. Navíc jsou návykové a dlouhodobé užívání dokonce škodí sliznici. Když už, pak používejte nosní kapky pro kojence, anebo si najděte nějaký šetrný produkt.

ULEVÍ ZÁDŮM
Pokud váha bříška méně tlačí, bolí i záda méně – poloha na boku je i v tomto případě ideální. Postavte si pro spaní opravdové hnízdečko a podepřete si záda polštářem na kojení.

JAK SE OCHLADIT
Návaly pocení patří k těhotenství stejně jako rostoucí bříško. I ony jsou způsobeny vysokým tlakem. Nevytápějte svou ložnici na víc než 19 stupňů. Prádlo a pyžamo z bavlny jsou lepší než umělé vlákno nebo hedvábí.

PŘEDCHÁZÍ NUTKÁNÍ NA MOČENÍ
Protože rostoucí miminko stále víc tlačí na močový měchýř a ledviny tak jako tak pracují na vyšší obrátky, musíte často na malou. Existuje jen jedna rada: po 18. hodině méně pít. Avšak aby krevní oběh dobře fungoval, pijte o to více během dne.