Hořká tableta či lžička plná přeslazeného sirupu. A pevně sevřené dětské rtíky s hlavou otočenou ke straně. Jaké triky platí na malé pacienty, kteří nechtějí vůbec slyšet, že jim ten nepříjemný lék pomůže?
Nejdříve medvídek, potom ty…
Než podáme lék dítěti, poprosíme, aby symbolicky ten stejný podalo své oblíbené hračce. Ať už jde o panenku, medvídka, nebo jakoukoliv jinou oblíbenou hračku s obličejem, kteří určitě jsou také nemocní, a potřebuji se rychle uzdravit. A k tomu jim pomůže třeba… sérum ze žraloka… Hned je hračce lépe. „A stejné to bude i u tebe, lásko. Víš přece, jak umí být žralok rychlý a silný. Tak pěkně otevři pusinku, teď jsi na řadě ty!“
Transport záchrannou helikoptérou
V takovou helikoptéru se promění lžička s lékem. Chvilku opatrně krouží nad hlavou malého pacienta, pilot přemýšlí, kudy nejlépe do pusinky… Otevře se včas tato brána? Tak, a už je cenný náklad tam, kde má být. Teď je ještě třeba ho spolknout.
Navrch něco lepšího?
Nepříjemnou pachuť léku můžeme zahnat malou sušenkou nebo kouskem chleba.
S ucpaným nosem hořkost zmizí
Je to vlastně kouzlo! Když si ucpeme nos, rázem necítíme, co máme na jazyku. Máme příležitost vysvětlit, že chutě a vůně pokrmů nám zprostředkovává právě čich, a nikoliv jazyk nebo patro. Se zacpaným nosem zkrátka spolknutí hořké tablety nebo sirupu nemusí tolik „bolet“.
Někdy musí pomoci „ponorka“
Tedy vlastně čípek. Ten bývá ve svém působení sice šetrnější než medikamenty podávané ústy, děti ale tuhle cestu léku zpravidla také nemusí. Leda bychom jim vysvětlili, že čípek je vlastně taková malá ponorka, která vede útok proti bacilům a virům působícím nemoc odkud to nejméně čekají.
Jen tak mimochodem
Pro některé děti je naopak lepší nedělat kolem podávání léků žádné „divadlo“ a podat jim ho jen tak mimochodem, když jsou zabaveny jinou činností. Například rozečteme strašlivě napínavou pohádku a během četby nabídneme tabletku, čípek nebo sirup, a hned zase v četbě pokračujeme. Příběhem zaujaté dítě skutečně často otevře ústa a polkne, aniž je u podání léku duchem přítomno, samozřejmě za předpokladu, že příběh stojí za to!
Kouzelná lžička
Ta se od všech ostatních lžiček, které máme doma, prostě nějak liší. Pochází například ze starodávného prababiččina servisu a užívá se právě jen, když je někdo nemocný. Kouzelná lžička má samozřejmě nadpřirozenou moc – kdo z ní něco sní, ten se brzy uzdraví! Tuto funkci ale může splnit i jiné nádobí – hrneček či miska. Ta se použije, když je třeba uvařit speciální čaj nebo polévku „pro maroda“. Důležité je, aby se z tohoto nádobí pilo a jedlo právě jen v čase nemoci.
Tak brzké uzdravení!