Na internetu surfuje stále více dětí a snižuje se i jejich věk. Podle projektu E-Bezpečí se přitom 41 % setkává s nějakou formou agrese. Patří sem ponižování, urážení, zesměšňování, ale i vydírání.
Nejčastěji čelí děti verbální agresi (27 %), 13 % zažilo útok na svůj online účet na sociální síti, 12 % se setkalo s tím, že někdo šířil jejich vlastní fotku v ponižující situaci a 6 % s vydíráním. „Přibližně každé desáté dítě prožívá vážnější formu agrese, kterou je kyberšikana. Ta je opakovaná, intenzivní a má na děti skutečný dopad,“ říká Kamil Kopecký, z projektu E-Bezpečí, Univerzita Palackého v Olomouci. Právě v Olomouci se v říjnu konala konference Bezpečně online, kterou pořádala ČSOB ve spolupráci s Policí ČR a na tato rizika upozornila.
Děti jsou internetu jako doma. Kvůli své nezkušenosti jsou však snadným terčem pro skupiny podvodníků a predátorů. „Kyberkriminalita je dnes jediná oblast trestné činnosti, která je v posledních letech na vzestupu a bohužel se dotýká i dětí na internetu,“ řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.
Pro zvýšení bezpečnosti dětí v online prostředí je nutná prevence a vzdělávání. Ani jejich rodiče ale často neznají pravidla bezpečného pohybu na internetu. „Z našeho průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny lidí si zapisují svá hesla a PINy. Je nutné mluvit už s dětmi na školách o rizicích, kterým se vystavují v digitálním prostředí. Od kyberšikany po ztrátu peněz,“ říká člen představenstva ČSOB Petr Hutla. Policejní preventisti a ambasadoři z banky budou nově společně chodit do škol mluvit s dětmi o rizicích na internetu.
Vybrané rizikové situace, které děti zažily:
– Objednal jsem si na internetu zboží, zaplatil za ně a zboží nikdy nedorazilo. (13,34 %)
– Někdo mi v prostředí on-line hry ukradl virtuální postavu, itemy apod. (10,45 %)
– Někdo mi zablokoval účet na sociální síti – např. Instagram, FB, atd. (8,33 %)
– Otevřel jsem soubor s neověřeného zdroje a zaviroval si počítač. (7,8 %)
– Rodiče nahráli na internet moje fotografie či videa, přestože jsem s tím nesouhlasil. (7,13 %)
– Vyhověl jsem žádosti uživatele o přeposlání potvrzovacího SMS kódu. (5,9 %)
– Někdo mi smazal účet na sociální síti (např. Instagram, FB). (5,21 %)