říká MUDr. Pavel Smažík, majitel české společnosti HERBAI, která vyrábí bylinné přípravky HERBADENT pro péči o ústa celé rodiny a Správné zubní kartáčky. Ze své pozice zubního lékaře se doktor Smažík věnuje šíření osvěty správných návyků zubní hygieny u dětí i dospělých.
(Ilustrační snímek)
Omezte příjem cukrů
Prevence zubních kazů u dětí začíná jednou základní věcí: omezení pokrmů a nápojů, ve kterých se vyskytují cukry. Ty jsou živnou půdou pro bakterie, které svým působením zapříčiňují vznik zubního kazu. Omezte proto u dětí sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo a další pochutiny, které cukry obsahují.
Za čištění zoubků dítěte je odpovědný rodič
Druhou důležitou prevencí kazů zoubků je jejich vyčištění. To u nejmenších batolat probíhá setřením plaku ze zoubků. To může být děťátku nepříjemné, ale lze z toho udělat hru, důležité je co nejdříve vytvořit návyk, že zuby se prostě čistí. Dnes existují např. prstové kartáčky, které naučí děťátko, že mu na zuby saháme a pak se lépe učí vlastní čištění zubů v pozdějším věku.
Do druhého roku věku přichází chvíle, kdy by se měl začít používat zubní kartáček. Můžeme děťátko nechat si s ním v ústech hrát, ale to není čištění. Malé dítě nemůže mít schopnost si správně vyčistit zuby.
Za správné odstranění plaku na dětských zubech jsme odpovědní my rodiče, a to až do věku asi deseti let dítěte. Do té doby není reálné očekávat, že dítě bude dostatečně schopné, aby si vyčistilo zuby kvalitně. Postupně s věkem dítěte se čištění mění na dočišťování, a to na „pouhou“ kontrolu, ale každý rodič by měl při čistění zubů dítěte být přítomen a zuby mu případně dočišťovat. Není to zatím zcela běžná praxe, ale stále více rodičů se dočišťování věnuje. Stejně tak stále více rodičů používá pro sebe i pro děti mezizubní kartáčky.
Nezapomeňte zvolit správný zubní kartáček s menší hlavou, díky kterému se dostanete na všechna potřebná místa. Kartáček by zároveň měl mít ultrajemná vlákna, aby efektivně čistil zoubky a zároveň nedráždil citlivou dětskou dáseň.
Bubliny zuby nečistí
Zubní pasta je příjemným doplňkem čištění. Někteří rodiče kupují dětem pasty ochucené, oslazené, aby jim chutnaly a používaly je. Stejně tak kupují pasty s pěnidly v přesvědčení, že pokud pasta začala pěnit, zoubky jsou čisté. Oboje je daleko od vhodné praxe. Raději zvolte variantu čistit zoubky bez pasty, pokud dítěti nechutná, a pomalu jej na ni zvykejte, než abyste volili pastu s umělou příchutí. To samé platí o pěnidlech – je dobré se naučit, že zubní plak se odstraní díky trpělivosti, ne díky tomu, že se mi v ústech vytvoří bubliny – jakkoli je to zábavné.
Často se řeší obsah fluoridu v pastách, ale vězte, že pokud vaše dítě nespořádá celou tubu pasty jako pochoutku, tak mu množství fluoridu z dětské pasty nemůže při objemu pasty velikosti hrášku jakkoli ublížit. Může ale pomoci. Ionty fluoru dokážou proniknout do povrchu skloviny a zpevní ji. Odolná sklovina je lépe chráněna před působením kyselin, které způsobují zubní kaz. V dětských pastách je množství fluoridu navíc sníženo na zhruba polovinu dávky oproti pastě pro dospělé.
Proč se starat o mléčné zuby, když stejně vypadnou?
Kolik z nás má plomby na prvních stoličkách? Většina, protože to je první stálý zub smíšeného chrupu, který se vyklube a často je hned nakažen, infikován, zkaženými mléčnými zuby. Ano, zubní kaz je infekční onemocnění. Takže věnujte péči již mléčným zoubkům. Nejen se tak vyhnete problémům i s druhými zuby, ale hlavně včas naučíte dítě správným návykům péče o chrup.
Využijte služeb odborníka
Pro výuku správného čištění doporučujeme využít služeb zubního lékaře nebo dentální hygieny. Při ní se dozvíte od kvalifikovaného personálu správné postupy péče o zuby. Někteří z hygienistů se specializují na děti a nechají je na křesle vyhrát s nástroji, ukážou jim na modelech zvířátek zoubky a jak je čistit a naučí děti hrou správnému přístupu. Věřte, že takto strávená hodina bude pro vás i potomka výhodnou investicí.