Pálení, svědění, řezání, pocit cizího tělíska v oku, paradoxní zvýšené slzení – pokud jsou u vás zmiňované příznaky téměř na denním pořádku, trápí vás nejspíše „suché oko“.
Statistiky uvádějí, že se s tímto onemocněním v průběhu života setká přibližně každý třetí člověk. Rozhodně ho nepodceňujte. Jednoduchým řešením pro zmírnění těchto obtíží jsou zvlhčující oční kapky. Dejte si ale pozor, abyste vybrali typ produktu adekvátní vašemu problému.
Syndrom suchého oka, který se projevuje výše zmiňovanými příznaky, se řadí mezi civilizační choroby. Jeho příčiny můžeme najít především v našem životním stylu a prostředí, v němž se pohybujeme a žijeme. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují vznik tohoto onemocnění. Mezi ně patří:
- Dlouhodobá práce na počítači
- Sledování televize, čtení
- Řízení
- Klimatizované místnosti se suchým vzduchem
- Prašné prostředí
- Používání kontaktních čoček
“Suché oko“ často postihuje ženy ve věku nad 45 let, a to z důvodu hormonálních změn, jež mohou také být spouštěčem tohoto onemocnění. Další možné příčiny jsou:
- Užívání některých druhů léků (např. kontraceptiva, diuretika, antidepresiva)
- Jiná celková onemocnění (cukrovka, revmatismus, alergie, systémové autoimunitní onemocnění, zelený zákal aj.)
Co konkrétně probíhá v orgánu našeho zraku, trpíme-li syndromem suchého oka? Dochází k narušení produkce a stability slzného filmu, který je tvořen třemi základními vrstvami – zevní lipidovou (tukovou), prostřední vodnou a vnitřní mucinovou. Tukovou vrstvu tvoří Meibomské žlázky víček a jejím úkolem je zabraňování rychlému odpařování slz. Prostřední vodnou vrstvu formuje hlavní slzná žláza a přídatné slzné žlázky. Její funkcí je hydratace, výživa a ochrana povrchových tkání. Funkcí vnitřní mucinové vrstvy je propojení slz s povrchem rohovky. Tvoří ji pohárkové buňky spojivky.
Je tedy nutné vybrat si ten správný produkt, jenž poskytne vaším očím úlevu. Sledujte, v jakou denní dobu míváte nejčastěji problémy. Přesnou diagnózu vám potvrdí váš oftalmolog.