Bylinkami k lepšímu mléku

Pokud kojíte a rády byste podpořily tvorbu mateřského mléka, můžete vyzkoušet bylinky.

Jedna z nejoblíbenějších bylin, která vám zaručeně zvedne produkci mateřského mléka, je jestřabina lékařská (pozor, někteří si ji pletou s jeřabinou). Lze pít samostatně, nebo ve směsích, například v kombinaci s plodem fenyklu.
Jistě víte, že fenyklový čaj je ideální nápoj nejen pro miminka, ale i pro kojící maminky. Většinou se uvádí, že působí proti nadýmání – a miminko tolik nebolí bříško. Už méně lidí ví, že fenykl obsahuje látky, podobné ženským hormonům, které zvyšují tvorbu mateřského mléka.
Nevadí-li vám velmi hořká chuť (nebojte se, mléko potom hořké nebude), vyzkoušejte kořen hořce žlutého (rozemeleme malý kousek, podáváme několikrát denně a zapijeme vodou). Ten výrazně zlepší nejen tvorbu mléka, ale podle bylinářů i jeho kvalitu.
Množství mateřského mléka ovlivní také čaj z natě mateřídoušky nebo sporýše lékařského. Chcete-li zkusit něco netradičního, zalijte vařící vodou pár lžiček čerstvého kopru a popíjejte během dne. Můžete k tomu přikusovat i čerstvou mrkev. Ta má na tvorbu mléka také pozitivní vliv.
Pokud se bojíte jít do „neznámého“ a zkoušet nové byliny, můžete si v lékárnách, supermarketech i řadě drogerií koupit bylinné směsi určené přímo pro kojící maminky. Většinou jsou namíchané z výše zmíněných bylin, někdy třeba ještě v kombinaci s kmínem, anýzem, meduňkou nebo dobromyslem a dalšími.
Je dobré vědět, že s dlouhodobým užíváním se snižuje účinnost byliny, proto se nebojte čaje střídat, zvlášť když cítíte, že už neúčinkují tolik, jako dříve.
Hlavně pozor na šalvěj nebo list jitrocele. Ty totiž laktaci zastavují. Z nich si můžete udělat čaj při odstavování kojence a předejdete tak potížím s bolestivě nalitými prsy.