Alergie řešte včas. Pomoct může rychle rozpustná tabletka!

Co dělat, když u svého potomka objevíte nějakou alergickou reakci? Rozhodně to nepodceňujte. S příznaky alergie se mohou rodiče u dětí setkat hned v kojeneckém věku. Jedná se především o potravinovou alergii, a to zejména na bílkovinu kravského mléka, dále vejce, sóju, mouku atd. Platí to i u dětí, které jsou krmeny výhradně mateřským mlékem. Většina potravinových alergenů se totiž umí přes tělo maminky do mateřského mléka dostat.

Kde číhá nebezpečí?
U alergických onemocnění platí genetická predispozice. Je-li jeden z rodičů nebo oba alergici, záleží jen na různých okolnostech, za kterých dojde k aktivaci genů a alergie se projeví. Významnou roli přitom hrají vlivy prostředí: respirační infekce, alergeny, tabákový kouř, výživové faktory a další. Tak jako se mohou s věkem měnit příznaky alergie, tak se může měnit i její typ. Některé alergie mohou vymizet, jiné se nově objevit. U dětí alergiků se obecně nedoporučuje přítomnost domácích mazlíčku v bytě. Každý alergik s alergií na pyly i roztoče je totiž potenciální alergik na zvířecí alergeny a přítomnost jakéhokoliv dalšího alergenu zvyšuje pravděpodobnost vzniku bronchiálního astmatu u dětí. Ani zvíře „bezchlupé rasy“, nezaručuje, že nemůže vyvolat či způsobovat problémy. Zvířecí alergeny se totiž vylučují především močí a slinami, epitelie kůže a srsti mají druhotný význam. Nejsilnější jsou alergeny kočky, jsou těžké, lepivé, tudíž přetrvávají v interiéru i delší dobu po odstranění zvířete. Ulpívají na stěnách, nábytku, oděvech, vlasech, šíří se na dálku.

Pozor na roztoče
V letních měsících nás ohrožují pyly travin a koncem léta začínají pyly plevelů. Je tu však ještě jeden „skrytý“ alergen, kterému prakticky nelze uniknout – roztoči! Odhaduje se, že v Evropě má okolo 40 % lidí alergii na roztoče, která se projevuje celoročně. Alergie na roztoče se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky však patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek apod. Všechny tyto příznaky nás ovlivňují i během dne. Pokud dlouhodobě trpíte jednou z výše uvedených obtíží, raději se poraďte se svým lékařem. Na základě kožních testů nebo rozboru krve pozná, zda alergií na roztoče skutečně trpíte.

Možnost volby
Pokud se nějaký druh alergie u vašeho dítěte vyskytne, určitě navštivte specialistu. Jakými způsoby se dnes alergie léčí, jsme se zeptali MUDr. Ivy Pončákové z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze. „Jednou z možností jsou volně prodejné léky. Ty ale jen omezí příznaky, nemají dlouhodobý účinek. Fungují pouze po dobu, kdy se užívají a symptomy jen potlačují, neléčí je.

Jde to líp
„Opravdu účinná je alergenová imunoterapie,“ doplňuje MUDr. Pončáková. „Je vhodná pro děti od pěti let věku. U mladších dětí se upřednostňuje tabletová a kapková forma, přibližně od dvanácti let lze uvažovat i o injekční desenzibilizaci. Účinek jednotlivých forem je srovnatelný. Tabletová forma pro děti ale znamená větší komfort. Je nebolestivá, což je důležitý faktor. Užívá se totiž denně, a tak je třeba, aby malí pacienti dobře spolupracovali a dodržovali léčebný režim. Při tabletové formě jsou spokojenější, tableta se de facto okamžitě v ústech rozpustí bez nutnosti zapití.“ Musíme počítat s tím, že léčba alergie je prakticky celoživotní. V různých modifikacích ale lze mít i několikaleté období bezpříznakové a to je cíl alergenové imunoterapie.

U alergologa
První návštěva u alergologa je velmi důležitá a trvá většinou delší dobu než následná kontrolní vyšetření. Je to tím, že lékař specialista musí velmi pečlivě, snad více než v jiných oborech, odebrat anamnézu, je provedeno objektivní fyzikální vyšetření, kožní testy, spirometrie, odběr krve na laboratorní vyšetření a další ev. doplňující vyšetření. Stran anamnézy zajímají lékaře výskyt různých typů nemocí v rodině, zvláště pak výskyt alergií, prodělaná onemocnění, včetně úrazů a operací, užívané léky, podrobný popis příznaků a okolností, za kterých vznikají – kdy a kde, výživové zvyky, prostředí, v němž žije a pracuje, kontakt se zvířaty, zvyky, záliby, zlozvyky apod.