Je opravdu nutné předepisovat dětem antibiotika? Nebo si s nemocí dokáže poradit jejich imunita? Na otázky ohledně užívání antibiotik (ATB) u dětí jsme se zeptali MUDr. Milana Trojánka, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.
Kdy je vhodné použít antibiotika u dětí?
Antibiotika jsou vhodná u onemocnění, která jsou vyvolaná bakteriemi. V dětském věku se však velmi často setkáváme s infekcemi, které jsou vyvolány spíše viry. Především infekce dýchacích cest, které obvykle prozradí typické symptomy jako je rýma, kašel či bolesti v krku. Pro dětský věk je typické, že i v případě banální virové infekce dochází často k rozvoji horečky a celkových symptomů.
Co může pomoci k rozlišení virové a bakteriální infekce?
Jako lékaři víme, která onemocnění bývají vyvolána typicky viry a která spíše bakteriemi. V případě rýmy a kašle se jedná v naprosté většině případů o zánět nosohltanu, který je typicky virového původu. Stejně tak angina je ve více než 70 % vyvolána viry. Naopak hnisavé kožní infekce, zánět močového měchýře či zánět ledviny jsou typicky bakteriální infekce a užití antibiotik je smysluplné. Často nám pomáhají i pomocná vyšetření, jako je kultivace či CRP z prstu.
Proč není vhodné užívat antibiotika pro jistotu i u infekcí, které mohou být vyvolány viry?
Vše je o zvažování výhod a rizik. Pokud předepíšeme ATB na virovou infekci, tak nebudou mít vliv na zlepšení stavu, budou jednoznačně převládat pouze rizika, jako je ovlivnění přirozené mikroflóry, možné alergické reakce, trávicí obtíže a především rozvoj rezistence na antibiotika, která kvůli tomu přestávají fungovat.
Užívají se antibiotika i na záněty uší u dětí?
Ukazuje se, že většina zánětů středouší je způsobena viry a nevyžaduje léčbu ATB. Se zmírněním bolesti ucha poradí lékař a doporučí volně prodejné léky a vhodné dávkování. Nicméně v určitém procentu případů se jedná o bakteriální infekci, kdy jsou ATB indikována.
Mohou antibiotika způsobit u dítěte průjem? Jak pak postupovat?
Ano, výskyt průjmu je u uživatelů antibiotik poměrně častý, protože během léčby dochází k narušení střevní mikroflóry. Samotný průjem se dá řešit relativně snadno, často ustupuje po ukončení antibiotické terapie či při podání běžných léků na průjem. Samotné ovlivnění mikroflóry střeva může přetrvávat ale i měsíce.
Jak bezpečně používat antibiotika?
Podávejte lék přesně podle pokynů lékaře. ATB jsou určená pouze jednomu konkrétnímu dítěti, nikdy je nepodávejte někomu dalšímu, i když má podobné příznaky! Zbytky vraťte do lékárny nebo lékaři.
Další informace můžete najít na: na www.antibiotickarezistence.cz.