Kojení je tématem, které řeší jak matky, tak i ženy, které těhotenství teprve plánují. Obecně mají české ženy ke kojení velmi pozitivní vztah, o jeho prospěšnosti je přesvědčeno 98 % prvorodiček a 91 % matek.
K příležitosti Světového týdne kojení, který připadá na první srpnový týden, nechal Nadační fond 1 000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu opět vypracovat průzkum ohledně zvyklostí a informovanosti českých maminek. Průzkum aktuálně zpracovala agentura NMS Market Research na vzorku 511 matek a prvorodiček (očekávají první dítě a/nebo plánují otěhotnět). Z průzkumu vyplývá, že jen 2 % prvorodiček kojení po porodu neplánuje, což ukazuje na velmi zodpovědný přístup matek ke kojení.
Prvorodičky si jdou pro radu za rodinou, matky častěji surfují na internetu
Ve zmíněném výzkumu jen dvě třetiny matek a 4 z 10 prvorodiček uvedly, že měly či mají dostatek informací o kojení. Matky se ve srovnání s prvorodičkami častěji spoléhají na informace z webových stránek (52 %, kdežto prvorodičky 42%), od lékařů případně nutričních odborníků (49 %, prvorodičky 42 %), naopak méně od rodiny (37 %, prvorodičky 55 %) a kamarádek (36 %, prvorodičky 48 %).
Průzkum také ukázal, že ty matky, které pro své informování více využívaly odborníky, se cítily být dostatečně informovány o kojení ve větší míře než například ty matky, které se více spolehly na internet.
Ženy během kojení žijí zdravěji
Ženy se kojení kompletně přizpůsobují, o čemž svědčí i tendence změn jídelníčku, pitného režimu i příjmu vitaminů a doplňků stravy. Více než 7 z 10 z oslovených prvorodiček plánovalo během kojení zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, dvě třetiny matek zase uvedlo, že během kojení konzumovaly více mléka a mléčných výrobků.
77 % matek uvedlo, že v průběhu těhotenství užívaly kyselinu listovou, téměř polovina svou stravu obohacovala také o železo, jen 7 % matek neužívalo žádné vitaminy nebo doplňky. Avšak přesto, že k těhotenství přistupují zodpovědně, nemusí se jim kojení vždy dařit, což stresuje nejen je, ale i dítě.
„Ženy jsou si vědomy, že první dny, týdny a měsíce jsou pro miminka ty nejdůležitější, především prvních tisíc dnů, kdy má výživa mateřským mlékem na počátku života obrovský význam,“ říká MUDr. Petr Tláskal, který je také předsedou Společnosti pro výživu. „Díky vhodné výživě, kterou mateřské mléko bezpodmínečně je, lze do vyššího věku snižovat riziko rozvoje některých civilizačních onemocnění, ale i posilovat imunitní systém k omezení rozvoje infekcí a alergií,“ dodává.
Část matek uvedla, že nemá dostatek mléka
„Zhruba třetina dotazovaných matek uvedla, že měla při kojení problémy. Nejčastěji šlo o nedostatek mléka (59 % z matek, které problémy indikovalo), dítě nebylo schopné se přisát (36 % – proti loňskému průzkumu o 8 % více), případně šlo o nezralost nebo zdravotní problémy dítěte či matky. Pokud není kojení možné, maminka může sáhnout po náhradní výživě. Zásadní je spokojenost a klid maminky, což se pak pozitivně přenáší i na dítě.