Těhotenské nevolnosti zkuste řešit zázvorem

Že bývá začátek radostného čekávání spojen často s nevolnostmi a zvracením, jste samozřejmě slyšela a tak trochu počítáte s tím, že mohou potíže potkat i vás. Jenže realita bývá jiná, než vaše představy. Pak si přejete jedno jediné – aby vám bylo dobře.

Žaludek jako na vodě, nepříjemné pocity, zvracení, nechuť k jídlu, citlivost na některé pachy. K tomu se obvykle přidá ještě věčná únava a ospalost. Tyhle problémy znají nastávající maminky hlavně v prvním trimestru a jsou důvodem, proč si začátek těhotenství vlastně neužívají tak, jak by si přály. Tohle že má být nejkrásnější období v životě ženy?

Pátrání po příčinách
Těhotenská nevolnost (neboli gestóza) trápí ženy nejčastěji ráno po probuzení, kdy má tělo po spánku nižší obsah krevního cukru. Mnohé tyto nepříjemné stavy provázejí i po celý den. Příznaky se objevují kolem 6. týdne těhotenství a zpravidla kolem 20. týdne ustávají – ovšem nejsou výjimkou ani nastávající maminky, které se žaludkem bojují až do porodu. Zajímá vás proč je příroda tak krutá a snaží se vám požehnaný stav takhle znepříjemnit? Pravda je taková, že se vás jen snaží zklidnit a upozornit na to, abyste o sebe více dbala a odpočívala. A když je vám špatně, nic jiného ani dělat nemůžete. O všechno se postarají těhotenské hormony, které nejen že zajišťují graviditu samotnou, ale plní i funkci ochrany a udržení těhotenství. Nejvýznamnější podíl na tom má hormon Hcg, jehož hladina je v organizmu nejvyšší právě v období mezi 8. a 12. týdnem těhotenství, kdy si na nevolnosti stěžuje většina nastávajících maminek.

Jak z toho ven?
Lusknutím prstů zpravidla obtíže nezmizí, čarovat nikdo neumí. Ale můžete se pokusit je alespoň zmírnit. Není řešením vynechávat jídlo s tím, že ho stejně vyzvracíte. Vaše tělo živiny potřebuje. Snažte se jíst raději po malých porcích a častěji. Jestliže máte nevolnosti především ráno, mějte připraveno na nočním stolku třeba jen pár piškotů nebo kousek rohlíku a hrnek studeného čaje. Pojezte alespoň něco málo, ještě než vstanete z postele. Přes den si pochutnávejte na studených dobrotách, ať už je to chlazené ovoce nebo třeba kopeček zmrzliny, pijte spíše studené nápoje. Mějte po ruce vždy něco malého ke svačině, ať už je to třeba krabička se suchary, piškoty nebo müsli tyčinka. Vyvarujte se kořeněných jídel, i když na ně máte chuť. Zkusit můžete také sušený zázvor nebo zázvorová lízátka.

Dejte si zázvor
Zázvor patří mezi bylinky, které jsou známé svými osvědčenými účinky proti žaludečním nevolnostem. Je však třeba nepřekračovat zkonzumované množství, cpát se zázvorem od rána do večera totiž není vůbec vhodné pro zdravý vývoj plodu. Řešením je proto užívání doplňku stravy, který zajistí bezpečné dávkování. Prověřený je například Antimetil. Jde o přípravek, který obsahuje suchý extrakt ze zázvoru, který je desetkrát koncentrovanější než běžný zázvorový prášek. Jde o malé tabletky, které se dobře polykají a mají neutrální chuť. Užívat ho mohou dospělí i děti od tří let věku a těhotné ženy již od prvního měsíce těhotenství. Přípravek koupíte v lékárnách.