Někdy se prostě zadaří a místo spokojené hry se najednou objeví slzičky, občas dokonce velké slzy a někdy i krev. Odřeniny a drobná poranění patří k dětství stejně jako koloběžka či kyblíček a lopatička k pískovišti. Naštěstí jsou děti očkovány proti tetanu, ale i tak se vyplatí dodržovat několik zásad:
Odřeniny
Ránu očistěte vlažnou kohoutkovou vodou. Poté na ni naneste dezinfekční prostředek a nakonec jemně potřete měsíčkovou mastí. Před choroboplodnými zárodky ránu chraňte náplastí.
Kdy k lékaři? Pokud nelze ránu nijak vyčistit a pokud dítě není chráněno očkováním proti tetanu.
Tržné rány
Zastavte krvácení pevným přitisknutím například obvazu nebo látkového šátku. Tlakem dojde k zúžení cév. Ránu opatrně ošetřete dezinfekčním roztokem – a uzavřete ji.
Kdy k lékaři? Vždycky! Lékař rozhodne, zda je třeba ránu i šít, nebo ji pouze stáhne.
Řezná rána
Ránu nechte malou chvíli krvácet, aby se pročistila a potom na ni přitlačte čistý kapesník. Následně ránu dezinfikujte a zalepte náplastí.
Kdy k lékaři? Pokud je řezná rána hluboká nebo dlouhá, musí lékař rozhodnout o jejím eventuálním zašití.
Boule
Sáček ledu z mrazáku zabalte do utěrky a opakovaně jej na pár minut přitlačte na zraněné místo. Poté natřete mastí z arniky či měsíčku lékařského. Dobrou službu udělají gelové sáčky z mrazáku, ale pozor, také musí být mezi nimi a kůží vrstva látky!
Kdy k lékaři? Neprodleně, pokud dítě pociťuje bolesti hlavy, pocity závratí, má poruchy vidění či začne zvracet. A také, pokud boule vyskočí příliš silně.
Třísky
Dřevěné třísky lze většinou dezinfikovanou jehlou uvolnit do té míry, že ji lze pak vyndat pinzetou. Koupel místa v mýdlovém roztoku způsobí, že se kůže dostatečně promočí, a pak lze třísku většinou také vyndat pinzetou.
Kdy k lékaři? Pokud je tříska příliš hluboko, hnisá, nebo se vám ji nepodařilo odstranit celou.
Bodnutí hmyzem
Vpich chladit sáčkem s ledem nebo potřít čerstvou, šťavnatou slupkou z cibule.
Kdy k lékaři? Pokud včela nebo vosa bodla v oblasti úst (nebezpečí udušení) či v případě alergické reakce.
Škrábance a kousance
Okraje rány na chvilku stiskněte, čím se podpoří krvácení a rána se vyčistí. Poté naneste dezinfekční prostředek.
Kdy k lékaři? V každém případě! Zvířecí drápy a zuby způsobují tak hluboké rány, že je dokáže správně vyčistit pouze lékař. A to je důležité, protože infekci může způsobit i domácí kočka.