Trpělivost se vyplácí

U kojenecké lahvičky to platí dvojnásob. Může se totiž stát, že z nějakého důvodu maminka kojit nemůže, anebo již nastal čas na odstavení děťátka. Pak se ale dostává ke slovu samo děťátko, které to možná vidí úplně jinak…

V situaci, kdy dítě odmítá pít mléko z lahvičky, musí být matka dítěte velmi trpělivá a vynalézavá. Nejdůležitější je vytrvat a kojence na mléko z lahvičky pomalu naučit. I když jej zpočátku odmítá, dítě by se v žádném případě nemělo nutit. Po několika opakováních a vyzkoušení různých přístupů k podávání stravy by se ale měl výsledek brzy dostavit. „Aby si dítě zvyklo a přijalo zpočátku odmítnutou potravinu, je nutné nabídnout mu ji minimálně šest až osmkrát. Nové mléko podáváme minimálně týden, což je doba, po které můžeme hodnotit, jak miminko mléko přijalo a jak mu vyhovuje. Platí to u každé změny jídelníčku,“ říká laktační poradkyně Andrea Řepová. Některým dětem může přivykání na novou potravinu a způsob stravování však trvat i déle. Okamžitá změna kojeneckého mléka však není správným řešením. „Změnu kojeneckého mléka by maminka měla probrat s pediatrem. Maminky se občas před lékařem obávají přiznat, že mají s přechodem na kojenecké mléko potíže. Obavy však nejsou na místě. Naopak. Pediatr dokáže lépe odhadnout, jestli miminko potřebuje více času nebo jestli odmítání kojeneckého mléka způsobují jiné individuální potíže miminka. V případě, že se při přechodu na kojenecké mléko či příkrmy vyskytnou zdravotní potíže (např. průjem, krev či hlen ve stolici, zvracení, vyrážka) je vhodné další postup konzultovat s odborníkem,“ vysvětluje poradkyně. Je tedy nutné dopřát dítěti dostatek času, protože si musí zvyknout nejenom na novou chuť, ale v podstatě i na nový rituál krmení.

7 tipů pro maminky jak předejít „syndromu první lahvičky“

  1. Než začnete s podáváním stravy z lahvičky, seznamte dítě s novým předmětem (lahvičkou), aby si na něj zvyklo.
  2. Zvolte správnou savičku. Vyrábějí se z různých materiálů s odlišnou tvrdostí, je tedy potřeba zjistit, která dítěti vyhovuje nejvíce.
  3. Správná velikost láhve – měla by být úměrná věku a hmotnosti dítěte:
  • menší, objem cca 125 ml – ideální pro novorozence a malá miminka
  • střední, objem cca 250 ml – vhodnější pro větší miminka
  • velké, objem cca 330 ml – vhodnější pro batolata
  1. Vyzkoušejte, zda je velikost dírky v savičce optimální. Dítě se musí při pití trochu namáhat, aby byl uspokojen jeho sací reflex. Tekutina by měla z láhve držené dnem vzhůru jen pomalu odkapávat.
  2.  Zkoušejte různé polohy. Některé děti preferují stejnou polohu jako při kojení, jiné naopak. Musíte zjistit, co vyhovuje právě vašemu dítěti
  3. Dejte na odborníka. Mnoha maminkám pomohlo zapojit do přechodu na lahvičku tatínka. Když není maminka v dohledu dítěte, snáze lahvičku přijme. A ještě jeden tip: S prvním podáním každé nové potraviny začínejte tehdy, když nikam nespěcháte a na krmení máte dostatečný klid, případný stres děťátko u maminky velmi dobře vycítí a příjem nové potraviny může bojkotovat.