Ne každá maminka odchází z porodnice se svou váhou, kterou měla před otěhotněním. Dokonce ani kolotoč kolem miminka a kojení vždy nezaručí, že se kil navíc zbavíte rychle a jednoduše. Snad pro vás může být útěchou, že v tom nejste sama a s váhou bojuje mnoho lidí.
Zázraky se nedějí a je dobré si uvědomit, že váš životní styl a pohodu máte jen ve svých rukou. Někdy stačí docela malá změna v každodenních návycích, abyste se cítili v pohodě a dokonce začali pomalu a jistě hubnout, cítit se lépe. Na které hlavní zásady byste měli pamatovat?
1. Zkuste víc relaxovat
Možná vám to přijde jako sci-fi, vždyť nevíte, kam dřív skočit a péče o miminko vám zabere spoustu času. Když už konečně potomek usne, snažíte se alespoň trochu poklidit, něco uvařit. Zkuste si ale každý den vyšetřit alespoň půl hodiny pro sebe. Když spí dítě, lehněte si také. Nejste super žena a vše perfektní mít prostě nemůžete. Organizmus potřebuje dostatek času na to, aby mohl regenerovat. Když nebudete spát, vaše tělo se bude prát o energii chutí na sladká a tučná jídla. A té je těžké odolat. Vědci také prokázali, že už jedna probdělá noc rozhodí metabolismus a nastartuje stresové hormony odpovědné za zvýšenou chuť k jídlu. A proto je velice důležité, abychom tělu dopřáli dostatek odpočinku. Pro dospělého člověka není luxus spát osm hodin denně, to je základní potřeba, aby jeho organizmus fungoval tak, jak má.
2. Co nejvíce se hýbejte
Nemusíte chodit do fitka, když nemáte čas nebo vám to nedělá radost. Vsaďte na takový druh pohybu, který je vám příjemný, i kdyby to měla být třeba jen rychlá chůze. Chce to ale pravidelnost. Minimálně třikrát týdně 45 minut. Vezměte kočárek a přidejte do kroku, uvidíte, jak se dostanete brzy do formy. Člověk by měl denně urazit asi 10 000 kroků, což odpovídá šesti kilometrům, aby si udržel dobrou kondici.
3. Myslete na to, co jíte
Důležitou součástí péče o naše zdraví je racionální jídelníček, kde by neměla chybět zelenina, ovoce, bílkoviny, zdravé tuky a cukry. Nutriční specialisté radí jíst raději častěji, ale v malých porcích, přičemž sacharidy (vitaminy, pečivo, přílohy) a tuky by se měly na talíři objevit spíš v první polovině dne. Odpoledne pak patří proteinům (bílé maso, vajíčka, sýry) a zelenině. Pamatujte, že energetický příjem by neměl převyšovat výdej. Dospělý člověk má sníst 2000 kcal. Když si nejste jisti, zda váš jídelníček odpovídá zásadám zdravého životního stylu, vyzkoušejte aplikaci www.kaloricketabulky.cz. Do ní si detailně ukládáte jak svoji pohybovou aktivitu, tak zkonzumované dobroty a aplikace vám pomůže sledovat energetický příjem i výdej. Sami pak snadno určíte, jestli jíte a hýbete se správně, nebo byste mohli něco změnit, abyste se cítili ještě lépe. Aplikace je v základní verzi ke stažení zdarma a využívá ji kolem dvou milionu lidí.
4. Už žádný stres!
V dnešní uspěchané době na nás strašák stres číhá ze všech stran a je jedním z hlavních příčin různých chorob a chronických obtíží. Věděli jste například, že stres negativně ovlivňuje trávení a lidé, kteří jsou v permanentním napětí automaticky sahají po nezdravých kalorických bombách nebo po alkoholu? Stres též zvyšuje riziko srdeční příhody, zhoršuje stav pleti i vlasů. Zkuste si proto tu a tam naordinovat volný den, kdy nebudete myslet na žádné starosti. Nebo si najděte koníčka, u něhož dokážete vypnout. Odborníci také zjistili, že pokud ze sebe dokážeme stres dostat jakoukoli emocí, výrazně snižujeme jeho účinek. Jinými slovy, kdo se nervuje, ale dusí to v sobě, škodí si víc než ten, kdo se dokáže vykřičet nebo bouchnout do stolu.
5. Zkuste vidět svět růžově
Kdo se umí na svět dívat z té lepší stránky, bývá spokojenější, vyrovnanější a také zdravější. A že zrovna nemáte důvod k optimismu? Pak si zkuste každý večer sepsat, co všechno se vám ten den povedlo – i kdyby to měla být sebemenší maličkost, určitě zjistíte, že máte proč se usmívat. A hned bude na světě lépe.