Úsměv, prosím!

Nastávající maminky mívají hodně starostí. Bohužel péče o chrup často nepatří mezi ty nejpřednější, i když opak je pravdou…

000335

Těhotenství s sebou přináší velké hormonální změny organizmu. Protože v lidském těle vše se vším souvisí, tyto změny se týkají i zubů a dásní. Dásně bývají měkčí než obvykle (ostatně jako všechny tkáně právě vlivem hormonálních výkyvů). Někdy jsou trošku naběhlé a mnohem snadněji krvácejí. Nastávající maminky většinou nechtějí dásně příliš dráždit, zvlášť pokud častěji zvrací, protože je k tomu provokuje třeba i zubní kartáček. Nepozorovaně tak lehce zanedbají pravidelnou a důkladnou zubní hygienu, a to třeba i po dobu několika měsíců. Stává se to až polovině nastávajících maminek. To pochopitelně nezůstává bez patřičných následků. Na zubech se vytváří povlaky. Ty se pak stávají kvalitní živnou půdou pro bakterie způsobující zubní kaz. Snadno vznikají záněty dásní a to už pak hrozí následně i paradentóza. A pokud stále zapomínáme na své návyky, může to vést až ke ztrátě zubů. Právě z toho kdysi vzniklo rčení, že každé dítě stojí matku jeden zub. Přitom vysvětlení je tak prosté.

Dodržovat hygienické návyky byste neměly pouze z obavy o vlastní chrup, budete jim přece učit i své budoucí dítě! Možná vás to překvapí, ale stav vašich zubů v těhotenství má vliv i na plod. Odborníci již nejednou vyslovili, že máte-li vážné problémy s chrupem a zubním lůžkem, mohou jedovaté produkty, které při látkové výměně bakterií vznikají, zpomalit vývoj plodu a dokonce zvýšit riziko předčasného porodu. Vašemu miminku potom hrozí i to, že svými slinami mu přenesete bakterie způsobující zubní kaz přímo do úst. Stačí olíznout dudlík nebo lžičku.

Nemusíte být u svého zubního lékaře každý týden, ale s ohledem na své zdraví i zdraví miminka by každá nastávající maminka měla pečlivě sledovat stav svého chrupu a měla by absolvovat alespoň tři vyšetření chrupu během těhotenství. Při preventivní prohlídce zubní lékař včas dokáže odhalit případné změny a ošetřit vznikající kaž již v zárodku.

Protože samozřejmě bude vědět o vašem těhotenství, bude provádět jen opravdu nezbytná ošetření. Náročnější zásahy většinou odloží na dobu až po porodu, aby zbytečně neohrožoval vývoj dítěte. Pokud patříte mezi maminky, které na počátku svého těhotenství častěji zvracejí, může vám lékař předepsat fluorid, který posiluje sklovinu a podstatně snižuje nebezpečí vzniku zubního kazu. Zvracíte-li, nečistěte si zuby hned. Žaludeční kyseliny dokážou podráždit až rozleptat zubní sklovinu. Raději si ústa jen propláchněte čistou vodou a počkejte minimálně dvacet minut.

Zde je několik rad pro nastávající maminky:

► Po každém hlavním jídle si důkladně vyčistěte zuby krouživým a stíravým pohybem od dásně k zubu. Kartáček volte spíš měkčí i navzdory tomu, že se vám možná zdá, že tvrdým kartáčkem dosahujete lepšího efektu. Opak je pravdou, i když s měkkým kartáčkem je pak dobré čistit zuby skutečně po dobu doporučených 2-3 minut. Měkký kartáček je velmi šetrný i k citlivým dásním.

► Prokloktejte ústní dutinu zubní pastou, ještě než ji vyplivnete. Usnadníte tak vstřebávání fluoridu.

► Věnujte pozornost místům, kam se zubním kartáčkem jen obtížně dostáváte. A věřte, je jich dost! Kupte si zubní nit a speciální mezizubní kartáčky. Jak je správně používat poradí ve specializovaných prodejnách či dentální hygienisti.

► I navzdory perfektní péče se na zubech tvoří i zubní kámen, kde se pak mohou zachycovat bakterie a způsobovat záněty dásně. Je proto nanejvýš vhodné dát si ho jednou ročně odstranit zubním lékařem.

► Šalvějový a heřmánkový čaj či vlažná slaná voda jsou nejvhodnějšími kloktadly při úporných zánětech dásní.

► Pro váš chrup je zdravější sníst raději polovinu tabulky čokolády najednou, než ujídat dílek za dílkem po celý den. To se týká i kyselých potravin. Máte-li chuť, najezte se! Ale hned poté si vyčistěte zuby. Opatrnost je nutná u kyselých potravin (viz výše).

► Z hlediska zachování zdravého chrupu je důležitá také skladba potravin, které jíte. Měla by být bohatá na vitaminy a minerály. Je dobré zařazovat denně do jídelníčku celozrnné výrobky a zhruba pět porcí zeleniny a ovoce. Zelenina je nejlepší krátce dušená či blanšírovaná a jen menší část syrová. Nevařte potraviny do úplného změknutí, jen tak, abyste je musela kousat. Důkladné žvýkání zpevňuje dásně. Záněty dásní také mnohem rychleji ustupují.

A jen tak na okraj: z vyvážené zdravé stravy nemáte prospěch jen vy a váš organizmus. Jste dva, miminku to také jen prospěje!

Odborná spolupráce:

Schill Dental Clinic Praha, Lumírova 21, Praha 2

www.schilldental.cz