Ještě to stihnete! Vánoční výstava v Betlémské kapli trvá do 2. ledna!

Tradiční Vánoční výstava v podzemních prostorách Betlémské kaple v centru Prahy má letos atraktivní téma: Jak se kdysi vařilo a svítilo…

Kromě přehlídky betlémů a vánočních zvyklostí výstava představí historii vaření a také starodávné způsoby rozdělávání ohně a svícení. Zájemci ji mohou navštívit do 2. 1. 2018.
Již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo samozřejmou součástí těchto oslav pořádání hostin. I dnes patří Vánoce a „hodování“ neodmyslitelně k sobě.

Od kumháru po sporák
Letošní vánoční výstava chce ukázat, jak se příprava jídla postupně vyvíjela. Od opékání masa na otevřeném ohni, přes vaření pomocí tzv. kumháru (hák, který sloužil k zavěšení kotle), dýmnou jizbu, černou kuchyň a pec až ke kachlovým sporákům. Návštěvníci si mohou prohlédnout i vývoj vybavení kuchyní – nádoby na vaření i pomůcky, z nichž některé dnes působí bizarně, až záhadně.

Znovuobjevená jídla
V dnešní době, kdy se řada z nás snaží stravovat zdravěji a vrací se k tradičním pokrmům, je jistě lákavá i přehlídka klasických vánočních pokrmů, jako byly například černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro, atd.
Přípravu některých z nich návštěvníci spatří na vlastní oči – a třeba i malinko ochutnají. A samozřejmě nechybí historie našeho nejtradičnějšího štědrovečerního chodu – smaženého kapra a bramborového salátu.

Křesadlo i lojové lampy a lákadla pro děti
Návštěvníci se rovněž dozvědí o velmi rozmanité symbolice různých potravin, která se částečně dochovala až do dnešní doby. Výstava představuje nejrůznější staré pomůcky, jako bylo křesadlo, práchno, troud, tulejka, troudník, orobinec, zápalky a další, a také ukazuje vývoj umělých zdrojů světla – otevřený oheň, krbeček, louče a loučníky, závěsný svítící krb, olejové a lojové lampy,
Ke kuchyním neodmyslitelně patří také pálení vonných látek, vykuřování bylinkami, dnes purpura a vánoční františky.
Svůj prostor na výstavě mají také bylinky, které vždy byly nedílnou součástí starých kuchyní, ovšem tentokrát jsou prezentovány tak, jak je dnes lidé většinou neznají.
Pozornost si jistě zaslouží i vystavené perníky, ať už to budou perníky určené k jídlu, dekorativní nebo na hraní (tzv. drůbežky). S tím souvisí i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě nesmí chybět vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.
Stejně jako v minulých letech je na výstavě spousta lákadel a zábavných prvků pro děti. Vedle velmi oblíbeného pískoviště si užijí například kostkoviště, kuličkopád a další překvapení.

Betlémy z chleba i bílků
Návštěvníky jistě překvapí, z kolika druhů materiálů je možné figurky vytvořit. Kromě klasických dřevěných, slaměných, háčkovaných, voskových a dalších betlémů jsou k vidění exponáty betlémů z různých druhů těst – například slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) apod.

www.vanocnivystava.cz