Houby, které nemusíme…

Ačkoliv jsme národ houbařů, jak o sobě rádi prohlašujeme, existují houby, které bychom asi nejraději ze svého života úplně vyškrtli. Asi nevíte, že plísně neboli mykózy jsou ve skutečnosti houbová onemocnění vyvolávaná organizmy, které na rozdíl od bakterií mají sice vlastní jádro, ke svému životu nutně potřebují kyslík, ale naštěstí netvoří chloforyl jako rostliny.

Lékaři mykózy dělí na dermatofyty, kvasinky a houby vytvářející mycelia. V běžném životě se nejčastěji setkáváme s dermatofyty. Ti se živí rohovějícími kožními buňkami a nejčastěji se projevují na kůži, nehtech a vlasech. Tento druh plísně se může projevit i v tříslech nebo ve vousech a velmi vzácně prakticky na každé části těla.
Ačkoliv se většina z nás domnívá, že rájem plísní je léto, stejné riziko existuje i při návštěvě krytých plaveckých bazénů a sauny během zimních měsíců. I když se správci těchto zařízení snaží sebevíce, riziko onemocnění je stále vysoké. Statistiky hovoří jasně, každý dvanáctý člověk si z těchto zařízení nákazu odnáší, protože dermatofytům se daří v teplém a vlhkém prostředí s větším výskytem návštěvníků. Plíseň se nejčastěji projeví na chodidlech, mezi prsty na nohou a na patách. Nejčastějším příznakem je silné svědění, odlupování kůže, otok a může se také dostavit i mokvání. Pokud zasáhne nehty na nohou a rukou, mění se barva nehtů na nažloutlou. V případě zanedbání léčby následuje nepříjemná fáze drolení nehtů a jejich deformace.
Ještě nebezpečnější je prostředí sauny, zvláště pokud nedbáte na přísnou hygienu. Při saunování zásadně používejte vlastní ručník i prostěradlo a také patřičnou obuv. Zdrojem nákazy je postižený člověk, především jeho odumřelé kožní buňky, které můžete v sauně snadno našlápnout.
Nejčastějším původcem kožních onemocnění je kvasinka zvaná Candida albicans vyvolávající kandidózy. Těmi trpí ponejvíce kojenci, malé děti, ženy, lidé s nadváhou a také lidé trpící cukrovkou.

U žen patří k bohužel dost rozšířeným vaginální kandidóza. U mnoha z nich se pak toto nepříjemné onemocnění opětovně vrací. Nejčastějším původcem je i zde kvasinka Candida albicans. I když kvasinky běžně v určitém množství vytvářejí v pochvě normální prostředí, v případě přemnožení právě této kvasinky následně dochází k nepříjemným potížím. Dochází k němu klasicky po návštěvě veřejného koupaliště a nedodržení hygienických zásad, ale i při oslabení imunitního systému, při cukrovce, po používání antibiotik či během těhotenství. Onemocnění mohou způsobit i nezdravé stravovací návyky. Pokud žena konzumuje příliš mnoho potravin bohatých na uhlohydráty – brambory, rýži, bílé pečivo a jídla s velkým obsahem cukru, může k přemnožení kvasinek také dojít.
Poševní mykóza se projevuje obvykle jako pálení a svědění pochvy provázené zarudlými vnějšími rodidly. Následuje nepříjemný bílý až tvarohový výtok z pochvy a bolestivé příznaky při močení.
Při cestách na dovolenou se vyplatí zásobit se volně prodejným antimykotikem a co nejdříve jej při vzniklých potížích aplikovat. Důležité je užít celou léčebnou dávku, i když subjektivně potíže odezní. Pokud nedojde ke zlepšení během prvních tří dní, neměla by žena odkládat návštěvu gynekologa.
Víme, že kvasinky se nejlépe množí v teple a vlhku, a protože je prevence vždy snazší, není vhodné trávit delší dobu například v mokrých plavkách, či v horkých letních dnech nosit oděvy z umělých vláken nebo příliš těsné kalhoty, ve kterých se mohou citlivé partie lehce zapařit. Nebezpečím je i nesprávná hygiena s velkým obsahem parfémových látek, ale stejně nevhodná je i přílišná hygiena.

Nikdy nepodceňujte rizika vzniků mykóz, snažte se minimalizovat možnost styku s infekcí pečlivou péčí o pokožku a dodržováním hygienických zásad nejen doma, ale především na veřejnosti. Nezapomínejte, že samotná léčba bývá časově velmi náročná, onemocnění se často vrací, a to i tehdy, když si myslíte, že příznaky zcela vymizely. Dermatologové k léčbě využívají antimykotika ve formě tablet, roztoků a krémů. I oni musí bojovat s narůstající rezistencí těchto nepříjemných houbových organizmů, a tak je součástí léčby nejen klinický obraz nemocného, ale především mikroskopické a kultivační vyšetření odebraných vzorků.
Mnohdy se nemocný stydí za své problémy a snaží se léčit různými domácími přípravky, jenže ty mohou následně ovlivnit výsledky vyšetření a hlavně předepsanou medikaci. Například vaginální záněty provázené svědivým výtokem nemusí být vyvolány houbou, ale také streptokoky, a pak je pouhá antimykotická léčba opravdu neúčinná.